Przygotowanie pomieszczenia do malowania, to niewątpliwie jeden z najtrudniejszych etapów remontu. Sama czynność malowania nie jest tak trudna i pracochłonna jak właśnie przygotowanie do malowania. Każdy remont rozpoczynamy od możliwie dokładnego zaplanowania prac. Punktem wyjścia powinien być projekt wnętrza dzięki któremu będziemy mogli dokładnie oszacować ilość i rodzaj potrzebnych materiałów, narzędzi do oraz czasu i funduszy. Kiedy cel przedsięwzięcia mamy wyraźnie nakreślony możemy przejść do etapu przygotowawczego.

Meble i wyposażenie.

Najlepiej byłoby wynieść z pomieszczenia przeznaczonego do malowania wszystkie przedmioty, meble i akcesoria. Niekiedy jednak nie ma takiej możliwości, wtedy należy wysunąć wszystkie meble na środek pomieszczenia, tak by zapewnić sobie swobodny dostęp do ścian, i zabezpieczyć je folią malarską. Dokładne oklejenie przedmiotów uchroni przedmioty przed zabrudzeniem lub nawet zniszczeniem, a nas przed niepotrzebnym nakładem pracy.

Elementy instalacyjne i nieruchome.

Podłogę, okna, drzwi i inne elementy stałe osłaniamy lub demontujemy. Za pomocą taśm malarskich mocujemy na podłodze tekturę lub folię, odkręcamy zewnętrzne obudowy gniazd wtykowych i włączników, odkręcamy karnisze, listwy przypodłogowe oraz oświetlenie.

Lepiej poświęcić na te czynności odrobinę więcej czasu i wykonać je bardzo dokładnie niż później zmywać zaschniętą farbę. Nie ma nic bardziej irytującego jak niechciane plamy, które psują efekt końcowy remontu.

Reperacja ścian i gruntowanie.

Aby efekt końcowy malowania był zadowalający, na wstępie trzeba dokonać dokładnych oględzin ścian i ewentualnych reperacji jej powierzchni. Ubytki w tynku, pęknięcia oraz uszkodzenia mechaniczne czy rozwijające się grzyby i pleśnie mogą sprawić, że malowanie nie przyniesie oczekiwanej satysfakcji lub ucieszy na krótko. Dopiero usunięcie uszkodzeń i ich przyczyn daje nam zielone światło do wykonywania dalszych prac malarskich. Nim jednak chwycimy za puszkę z farbą pamiętajmy o zagruntowaniu ściany, szczególnie wtedy gdy ściana jest nowa lub gdy były na niej wykonywane poprawki. Grunt jest receptą na jednolitą, nieskazitelną i pięknie wyglądającą ścianę.

Właściwe wykonanie wymienionych czynności wstępnych, to niejednokrotnie klucz do sukcesu. Dobrze przygotowana ściana i dokładnie zabezpieczone pomieszczenie znacznie ułatwiają tak samo malowanie jak też późniejsze sprzątanie pomieszczenia.